Grażyna Torbicka

Panie

torbicka

Zna biegle trzy języki: angielski, francuski i włoski. Pracowała we włoskich telewizjach RAI i Canal 5. Jest zapraszana do dziennikarskiego jury FIPRESCI. Od kilku lat, wraz z Tadeuszem Sobolewskim, prowadzi swoje autorskie „Kocham kino”- program dla koneserów. Program uhonorowany nagroda Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej. Prezentuje w nim kino niezależne, realizowane z dala od Hollywood. Prowadzi też w studiu rozmowy z artystami – polskimi i zagranicznymi. Nieprzerwanie od kilku lat, zajmuje pierwsze miejsca w rankingach popularności.

 

Laureatka siedmiu Wiktorów w kategoriach : najlepsza prezenterka, osobowość telewizyjna i Super Wiktora za całokształt twórczości Zdobywczyni trzech Telekamer i Złotej Telekamey w plebiscycie czytelników Teletygodnia. Od 2007 roku Dyrektor Artystyczny Festiwalu Filmu i Sztuki DWA BRZEGI w Kazimierzu Dolnym.

Biografia:

Grażyna Torbicka – polska dziennikarka, prezenterka telewizyjna i konferansjerka, osobowość telewizyjna. Córka prezenterki telewizyjnej Krystyny Loski i działacza piłkarskiego, Henryka Loski; żona kardiologa – Adama Torbickiego. Uczęszczała do Szkoły Podstawowej nr 54 w Katowicach-Giszowcu oraz do Szkoły Podstawowej nr 186 w Warszawie, a następnie zdała maturę 1978 w Liceum im. Stefana Batorego. Ukończyła Wydział Wiedzy o Teatrze warszawskiej PWST (obecnie Akademia Teatralna im. Aleksandra Zelwerowicza). Pracę w Telewizji Polskiej rozpoczęła w 1983 roku, debiutując w programie Sportowa niedziela u boku Włodzimierza Szaranowicza. Początkowo pracowała w dziale literackim Teatru Telewizji, a później przeszła do TVP2. W 1985 roku na Festiwalu w Sopocie zadebiutowała jako konferansjerka. W 1998 roku otrzymała Wiktora w kategorii Nagroda Publiczności. Trzykrotnie uhonorowana została Telekamerą, jest zdobywczynią złotej statuetki. Odznaczona jest również srebrnym Medalem Gloria Artis „Zasłużony dla Kultury Polskiej”, przyznanym przez Ministra Kultury Rzeczypospolitej.